Most zwodzony w Dziwnowie

Most w Dziwnowie łączy Wyspę Wolin ze stałym lądem. Jego budowa zakończyła się w 1994 roku. Ta niezwykła konstrukcja posiada skomplikowany mechanizm, który pozwala na uniesienie ponad 35-ciu ton asfaltu i stali w ciągu kilku minut.

Dziwnów most

Otwarcie przęsła umożliwia przepłynięcie cieśniną Dziwną, wszelkim jednostkom pływającym, a osobom znajdującym się na moście gwarantuje zapierający dech w piersiach widok. Pasażerowie statków pasażerskich przepływających pod mostem też nie mogą narzekać na brak wrażeń.
Most ma konstrukcję stalową, jego ustrój nośny składa się z części ruchomej (przęsła zwodzonego) i 11 przęseł stałych. Przęsło zwodzone, podnoszone za pomocą żurawia, ma rozpiętość 16,4 m. Całkowita długość mostu wynosi 178,75 m, natomiast szerokość 12,2 m. Most przeszedł gruntowną przebudowę w 2012 r. Obejmowała ona wymianę konstrukcji stalowej przęsła zwodzonego, zmianę napędu mechanicznego na hydrauliczny, budowę izbic chroniących podpory oraz remont pozostałych elementów konstrukcji. W pobliżu mostu jest port rybacki Dziwnów.
Częstotliwość podnoszenie przęsła zwodzonego zależy od ruchu statków. W sezonie czyli od 15.06. do 30.09. odbywa się co 2 godziny w pełnych godzinach parzystych, oraz o 13.00, 17.00, 19.00 i 21.00. Dodatkowe otwarcia są możliwe wyłącznie na wezwania Bosmana lub Kapitana Portu np. w czasie prowadzonych na morzu akcji ratowniczych.
Cieśnina Dziwna, często błędnie nazywana z rzeką (nie posiada swojego źródła) zawdzięcza swoją nazwę temu, że jej nurt często zmienia kierunek niosąc do Zalewu Kamieńskiego słoną wodę i morskie ryby. Dziwna jest jednym z ujść Odry, jednak jej znaczenie transportowe jest znikome, min. przez znaczne zapiaszczenie. Idealne warunki panują tu, za to do uprawiania żeglarstwa.

imorze.pl Author

Dodaj komentarz