Tablica von Zedtwitza w Międzyzdrojach

W parku zdrojowym znajduje się głaz z tablicą pamiątkową poświęcony Erykowi von Zedtwitzowi malarza marynisty. W 2010 roku Rada Miejska pośmiertnie uhonorowała go tytułem „Zasłużony dla Międzyzdrojów”.
Hrabia Eryk von Zedtwitz urodzony 18 czerwca 1887 rok w Dubi koło Teplic na ziemi czeskiej , zamieszkał w niemieckich Międzyzdrojach ( Misdroy ) mając 39 lat i pozostał tu do śmierci , przechodząc tragedię hitleryzmu i stalinizmu wraz z niemieckimi ( najpierw ) i polskimi ( później ) mieszkańcami tego nadmorskiego kurortu .
Najpierw studiował na Uniwersytecie Karola w Pradze , później na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium , gdzie dyplom uzyskał w 1925 r. Był tam uczniem znakomitego mistrza – Angelo Janka .
Dwuletni pobyt w Londynie dał mu bezpośrednie kontakty z dziełami wybitnych marynistów i pejzażystów angielskich . Miał tam wystawy w Londynie i Liverpoolu . To zaoowocowało później faktem , że lwia większość obrazów artysty ma tematykę marynistyczną .
Podczas wojny umieszczony w obozie pracy w Wałczu – między innymi za odmowę wznoszenia okrzyków ” Heil Hitler ! ” . Po wojnie został w Polsce , w r. 1948 wstapił do Związku Polskich Artystów Plastyków , w ankietach wpisywał polską narodowość i obywatelstwo. Przyjął obywatelstwo polskie i aż do śmierci w 1965 roku mieszkał w Międzyzdrojach. Został pochowany na cmentarzu komunalnym.

imorze.pl Author

Dodaj komentarz