Weekend nad morzem: noc muzeów 2015

Nadchodzcy weekend upłynie pod znakiem X Nocy Muzeów. Zobacz jakie atrakcje przygotowano nad morzem od Świnoujścia do Kołobrzegu.

Noc muzeów – program Świnoujście

Od godziny 19:00 będzie można zwiedzać za darmo świnoujskie muzea, forty, wieżę widokową i galerię sztuki… a prócz tego poznać duchy miasta.
Noc Muzeów w Świnoujściu rozpocznie się w sobotę (18.05) o godzinie 19:00 w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu, które zostanie zamknięte dopiero po wyjściu ostatniego zwiedzającego.
Po raz pierwszy szerokiej publiczności zaprezentuje się nowa galeria, a w Muzeum Rybołówstwa zostanie otwarta wyjątkowa wystawa akwarystyczna.
Do godziny 23 w Miejscu Sztuki 44 przy ulicy Armii Krajowej 13 będzie można zobaczyć dziedzica pruskiego w ostoi kultury. Przez godzinę, od godziny 21 z wieży widokowej przy ulicy Piłsudskiego będzie można podziwiać nocną panoramę Świnoujścia.
W Forcie Anioła, przed dwie godziny od 20:00, będzie można bezpłatnie zwiedzać wnętrza i zabrać głos w artystycznym happeningu kulturalnym Hyde Parku.
O godzinie 22:00 spod muzeum przy Placu Rybaka ruszy wycieczka rowerowa, która zakończy podróż ogniskiem w Forcie Zachodnim, który tej nocy będzie otwarty do ostatniego zwiedzającego.
Podczas Nocy Muzeów wstęp do wszystkich muzeów i fortów jest bezpłatny. Jedynym wyjątkiem jest wystawa pn. „Żywa rafa koralowa” w muzeum przy Placu Rybaka. Wstęp do niej kosztować będzie promocyjne – 7,5 zł.

Noc muzeów – program Międzyzdroje

Serdecznie zapraszamy na obchody „Europejskiej Nocy Muzeów” w Muzeum Przyrodniczym WPN w Międzyzdrojach, przy ul. Niepodległości 3c, w sobotę 16 maja 2015 od godziny 18:00 do 24:00. Wstęp bezpłatny.
W programie liczne atrakcje, gry oraz zabawy z nagrodami!
Gry i zabawy: nocne zwiedzanie Muzeum z latarkami, quiz przyrodniczy z nagrodami, zajęcia z Królową Juratą i Królem Neptunem (od 18:00-19:00), zabawy z chustą Klanza (od 18:00-19:00), warsztaty tańca średniowiecznego, „Bryza morska w skali mikro”, „Naukowy Adam Słodowy”, „Woda morska czasem słodka czasem słona”, Warsztaty z filcowania na mokro, Tkanie na bardku, warsztaty gliniarskie „Jak wyglądały zabawki 1000 lat temu?”, Odkrywanie mikroświata
Projekcje:
„Dlaczego chcemy chronić przyrodę?”
„Międzyzdroje w obiektywie”
„Hans Christian Andersen”
„Kornel Makuszyński” i inne
Dodatkowe atrakcje: malowanie twarzy, „Balonowi mieszkańcy Parku”, Zbiórka książek na „Kiermasz książek” dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach

Noc muzeów – program Kamień Pomorski

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim będą otwarte dla zwiedzających w godzinach 19.00 – 24.00, a wstęp do nich będzie bezpłatny.
Muzeum Kamieni zaprasza na prezentowaną w baszcie wystawę minerałów i skamieniałości. Niewątpliwą atrakcję stanowią, znajdujące się na ekspozycji, szkielety dinozaurów, średniowieczne zbroje czy eksponaty pochodzące z kosmosu. Będzie też niepowtarzalna okazja by z tarasu baszty zobaczyć wyjątkowy widok na Kamień Pomorski nocą.
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zaprasza natomiast do Pałacu Biskupiego na prezentowane obecnie wystawy czasowe – „Wybory i referenda w PRL w latach 1946-1989”, a także otwartą 8 maja wystawę „Zakończenie II wojny światowej na Ziemi Kamieńskiej. Cmentarz jeńców wojennych w Sosnowicach 1941-2014” oraz stałą ekspozycję poświęconą historii naszego miasta zatytułowaną „Cammin in Pommern – Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku”.
Zapraszamy na 20.00 do MHZK na prelekcję, poświęconą włodarzom naszego miasta sprzed lat, zatytułowaną „Kim byli? Dokąd zmierzali? Burmistrzowie Kamienia Pomorskiego z lat 1945-1950”.
Po prelekcji, o 21.00 zbierzemy się pod Pałacem Biskupim skąd wyruszymy do wirydarza naszej katedry, gdzie w niecodziennej wieczornej scenerii poznamy dzieje tego wyjątkowego miejsca.
Godzinę później, o 22.00, spod miejsca naszej zbiórki, którym będzie Pałac Biskupi udamy się na spacer szlakiem murów obronnych naszego miasta, który zakończymy w Muzeum Kamieni na baszcie, skąd zobaczymy nocną panoramę Kamienia Pomorskiego.

Noc muzeów – program Niechorze

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu
W tę niezwykłą, muzealną noc przygotujemy wyjątkowe gry i zabawy dla wszystkich gości. Wieczór uświetni otwarcie wystawy fotografii „Niecodzienna Codzienność Iranu”, a już od godziny 18:00 – Wieczór z podróżnikami, w trakcie którego będziemy mogli przenieść się w nawet najdalsze miejsca na świecie.

Noc muzeów – program Kołobrzeg

16 maja b.r. w Noc Muzeów kołobrzeskie muzeum otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Muzealnicy przygotowują w tym celu nową aranżację wystaw stałych “Dzieje Oręża Polskiego”, “Dzieje Kołobrzegu”. Pierwsza z tych wystaw zostanie wzbogacona o 35 nowych eksponatów.
Wśród nich warto zwrócić uwagę na: hakownicę z XV w., sztucer wałowy skałkowy prod. J.W. Zöller, strzelbę skałkową z Trzebiatowa z XVIII w., strzelbę tzw. janczarkę, 6-lufowy rewolwer systemu Mariette oraz ciężki karabin maszynowy wz. 1908. Na wystawie tej prezentowana będzie również wystawa posterowa poświęcona niemieckiemu średniemu czołgowi PzKpfw IV z Kluczewa. Sam czołg poddawany jest obecnie pracom konserwatorskim.
Na wystawie “Dzieje Kołobrzegu” zaprezentowane zostaną nowe zabytki związane z historią Kołobrzegu. W trakcie Nocy Muzeów pokazane zostaną: rzeźba przedstawiająca św. Hieronima (ok.1520r.), ścianka stall rajców miejskich oraz największą atrakcję: antaba z drzwi kołobrzeskiej bazyliki. Wzbogacenie obydwu wystaw o liczne i ciekawe zabytki będzie możliwe dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie. W tym roku po raz pierwszy zostanie udostępniony do zwiedzanie po zmroku: „Kołobrzeski Skansen Morski”.
16 maja 2015, godz. 19.00.-24.00, wstęp 1,00 zł, dochód przeznaczony na renowację zabytków.

imorze.pl Author

Dodaj komentarz